içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Yeni kâbus! Maymun Çiçeği

Tarihte ilk olarak 1958'de maymunda bulunan virüs, insanlar arasında ilk defa 1970'te Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kayıtlara geçti.  Hastalık orta ve batı afrika'da endemik olarak görülmektedir. Maymun çiçeği virüsü poxvirüs ailesinden bir DNA virüsüdür.

Virüsün asıl kaynağı bu bölgede yaşayan kemirgenlerdir. Virüs fareler, maymunlar, sincaplar, köpekler ve insanlarda hastalık yapabilir. Hayvanlardan insanlara veya hasta insanlardan sağlam kişilere bulaş olabilmektedir. Virüs sağlam kişilere ; enfekte solunum ve vücut sekresyonları yoluyla bulaşmaktadır. Enfekte sekresyonların damlacık yoluyla solunması , mukozalara bulaşması cilt lezyonlarıyla yakın temasla olabilmektedir. Virüs bulaştıktan 3 gün ila 21 gün kadar süren inkübasyon süresi bulunur . bu sürenin sonunda semptomlar başlar.

Ateş, baş ağrısı ,eklem ağrısı , titreme , yorgunluk , lenfadenopati ve sonrasında döküntüler başlar . Lezyonlar eşzamanlı olarak değişir ve sert, derin yerleşimli ve 2 ila 10 mm boyutunda olarak karakterize edilir. Kabuklar oluşmaya başlamadan önce lezyonlar 5 ila 7 gün boyunca püstüler fazda kalır. Kabuklar sonraki 7 ila 14 gün içinde oluşur ve pul pul dökülür ve çoğu vakada semptom başlangıcından yaklaşık 3 ila 4 hafta sonra durum düzelir. Tüm kabuklar düştükten sonra hastalar artık bulaşıcı olarak kabul edilmez.

Eğer bu lezyonlar gözde oluşacak olursa körlüğe de neden olabilmektedir.  Maymun çiçeğinden kaynaklanan olası ciddi komplikasyonlar; ciltte kalıcı yara, ensefalit, sepsis, pnömoni, dehidratasyon, ölümdür. Tanıda cilt lezyonlarından alınan örneklerde hücre kültürü ve pcr yöntemi kullanılır . Kesinleşmiş bir tedavisi olmamakla birlikte  temas sonrası ilk 4 gün içinde ankara suşu içeren çiçek aşısında %85 koruyuculuk saptanıyor.

Çeşitli antiviral ilaçlar kullanılabilmektedir. Onun dışında semptomatik tedavi verilir. genellikle ölüm saptanmaz ama ağır seyrenden vakalarda ölüm %10'a kadar çıkmaktadır.Ülkemizde henüz görülmeyen maymun çiçeği virüsünün , İlk vakanın 7 Mayıs'ta görüldüğü İngiltere'nin ardından ABD, Kanada, İspanya, Belçika, Fransa, Portekiz,İtalya,İsveç, Almanya, Avustralya, İsrail'in ardından İsviçre'de de görüldü.

Dr. Fatih EKİNCİ

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum