içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Van'da Temmuz Ayı

Kış mevsimi uzun sürer bizim ellerde, bahar mevsimi yağışlı geçerek, yavaş yavaş ısınmaya başlar havalar.

Yaz mevsimi ile başlar güzel memleketimizde piknik zamanı, Van denizinin kıyıları dolup taşar. İnsan seli olur adeta...

Edremit, Mollakasım, Ayanıs, Amik sahilleri gibi, her kıyısı ayrı güzellikleri ile karşılar Vanlıları mevsim piknik zamanıdır.

Van Denizi deriz, kucak açarız hasret gidermek için il dışından gelen misafirlere, gölün sodalı suyu şifa olur birçok cilt hastalıklarına egzamaya, akneye, pişik yaralarına.

Bir başka olur Van Gölünde piknik vakti, bir gün öncesinde hazırlıklar yapılır. Konu, komşuya haber salınır yarın sabah erkenden hazır olun Amiğe, Mollakasıma gidiyoruz.

Kadınlar kendi aralarında kim ne yapacaksa kararlaştırır sepetleri hazırlar Van denizine doğru yola koyulurdu.

İlk iş kahvaltı için semaveri yakmaya koyulan anneler, bakalım ilk önce kimin semaveri kaynayacak diye bahse girerek kahvaltı hazırlanır.

Kim neler yaptı, murtuğa, tereyağı, cacık, otlu peynir, kavut, gül reçeli, vişne reçeli, el böreği Van pastası eğirdek ve açık uzun ekmek ile kesme çörek olmazsa olmazlardır.

Uzun yer sofraları serilmiş, kaynayan semaverlerde mis gibi çaylar demlenmiştir. Kahvaltısını yapan çocuklar çoktan kendilerini Van Gölünün serin sularına atmış çimmeye başlamıştır.

Denize girmek için yarış içinde olur çocuklar.

Sudan çıkınca görmelisiniz yüzlerde olan soda izlerini.

Van Denizi deyince aklıma gelen çocukluğumuzda saçlarımızın sararmış halini hatırlamadan geçmek olur mu hiç, gölün sodalı suyu ve güneşin etkisi saçlarımızı sarartır,koyulaşan tenlerde kışın üşümezsiniz diyen büyüklerimizin sözünü dinlerken yanık tenlerin acısını çok çabuk unuturduk.

Gün batımını izlemeden dönülmezdi piknikten, günün son demi ağaçların altında bütün gün bekleyen karpuz ile kavunun yenmesi ile son bulurdu. Memleket hasreti ile özlem duyanlar bu mevsimde akın akın gelir, Van sahillerini doldurur gurbetçiler.

Hasret vardır, özlem vardır memleket topraklarına, Van Gölünün serin suyuna denize girmeden, yüzmeden gitmez gurbetten gelenler.

Aynı topraklarda yaşayıp aynı havayı solumuş memleket hasreti ve Van denizinin özlemi çeker getirir gurbette olanları.

Van Denizimizi temiz tutalım.

Piknik sonrasında, çöplerimizi toplayalım, unutmayalım, bıraktığımız gibi görmek için temiz tutalım.

Vanlı temizdir, titizdir bu deniz hepimizindir.

Nuran Akçap DEMİRHAN

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum