içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Söze Anlam giydirmek...

"Haydan gelen huya gider "sözünü günlük hayatta sık sık kullanırız.

 

Özelliklede bu iki güzel isme yanlış bir anlam giydirerek, sözün özünü ve derinliklerini hesap etmeden zahmetsiz, eziyetsiz ve beyhude işlerin sonucunda "har vurup harman savurmak," manasına eşdeğer tutulan bu söz ne yazıkkı, birileri tarafından kasıtlı olarak dilimize yerleştirilmiştir. Biz de bu iki sözün önünü, arkasını düşünmeden almış, gündelik malzeme olarak dilimize pelesenk etmişiz.

Oysa bu iki güzel kelime ve bu iki isim zatının güzelliklerini hal kal, kalem ve kelam ehline yansıtırken onların gönül dünyalarının derinliklerinde anlamını bulmaya çalışır.

 

Sorulduğunda nereden gelir nereye gidersiniz sözüne " Hayy'dan gelir, Huu'ya gideriz diyerek verdikleri dervişvari cevapla Yaradan’a sığınmanın bilinciyle hareket eden bu insanlar, toplumu inşa görevi ile görevli gönül ve mana ikliminde buluşmuş erenlere , bizleri yoldaş etmişlerdir...         

 

Evet, edep, adap ,tevazu ve kulluk şuuru ile ..."ondan geldik ona döneceğiz. “ilahi mesajının gönüllerde makes bulmasının adıdır" Hay"ve yine ona olan vuslat özlemimizin adıdır.

 

"Hu". Biz böyle bir Mevlevi ve yesevi ocağında Dilimizi, dinimizi, kültürümüzü, benliğimizi hasılı bizi eşrefi mahluk kılacak bütün bize ait değerleri yaşatmaya çalışırken, bütün bu değerleri yok sayarak, bizi muhteşem tarihimizden, kültürümüzden ve bin yıllık kadim medeniyetimizden koparmak isteyen ve bize ait olan bu değerlere karşı direnen bir anlayışla karşı karşıyayız.

 

Cenab-ı Hak'tan bizleri "Hayy"dan gelip" Huu" ya gitmeyi fehmeden gönüllerden eylemesi niyazıyla selam ve muhabbetler sunuyorum…

 

Orhan Güleşce

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum