içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

Babalar Günü

Babalar Günü, haziran ayının en özel, en anlamlı günüdür.

 

Tüm dünyada aynı gün büyük bir sevgi ile kutlanan özel günlerden biridir. Konu baba olunca -hele ki otoriter bir karakter ise- duygusal kelimeleri bir araya getirmek, aslında söylenilmek istenen o içe dokunan anlamlı babalar günü sözlerini dillendirmek zor olabiliyor.

 

Böyle durumlarda hediyenin yanındaki bir kart mesajının yardımı dokunabilir. Tereddütsüz içinizden geldiği gibi kelimelerinizi yazıya dökebilirsiniz. Bir baba için en etkileyici babalar günü mesajı, biricik oğlundan/kızından duyacağı herhangi bir kaç tatlı söz olacaktır. Yılda bir kez de olsa onlara sonsuz sevgimizi dillendirmekten çekinmeyelim.

 

Babalar Günü, Dünya'nın birçok ülkesinde her yıl Haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gün. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlandı. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları destekledi; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmedi. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlar ve 1972 yılında başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilerek kutlanır. Türkiye'de de Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanmaktadır.

 

Anneler Günü kadar eski olmasa da, Babalar Günü’nün de bir geçmişi vardır. Bazı tarihçiler, Babalar Günü'nün Antik Roma'da bile kutlamasının yapıldığını belirtirken,  bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü'nün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunmaktadır.

 

Bu araştırmacılar Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylerken,  diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtmektedir.  Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd'u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken Babalar Gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak  nitelendirir. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlar ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürer.

 

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane şehrinde kutlandı. Bu tarihten sonra ABD'nin diğer eyaletlerine yayılır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlanır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl Haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar Günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınlar.

 

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu  St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etemektedirler. Dünyanın farklı yerlerinde farklı tarihlerde kutlanan bu günde, genellikle baba, amca ve  büyük babalara duyulan sevginin ifadesi olarak çeşitli hediyeler verilmektedir.

 

Türkiyede tam olarak.ne zaman kutlandığı ile ilgili net bir bilgi yoktur. Bubtarihkerde sonra duyumlar be sosyal  medya desteği ile vunumzda ülkemiz dede babalar günü kutlanıyor.

 

Ne olursa olsun bu günü babalara armağan olduğu için mutluyum...

 

Başta babam.olmak üzere tüm babaların babalar gününü en içten dileklerimle kutlarım....

 

Yaşar Adıyaman

YAZARIN DİĞER YAZILARI
FACEBOOK YORUM
Yorum